1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā izvēlēties pareizo garāžas segumu?

Garāžas grīda – segums, kas būtiski atšķiras no grīdām iekštelpās. Kas jāzina, lai izvēlētos savām vajadzībām vispiemērotāko garāžas grīdas segumu?

Garāža – tā, protams, primāri ir telpa automašīnas novietošanai, ja dzīvo privātmājā. Bet, tāpat nereti (patiesībā gandrīz vienmēr!) garāžu izmantojam dažādu mantu uzglabāšanai – gan velosipēdi, gan zāles pļaujmašīnas, gan daudzi citi priekšmeti, kuriem mājā, šķiet, nav piemērotas vietas agrāk vai vēlāk atrod ceļu uz garāžu. Protams, varētu teikt, ka savā ziņā šāda pieejama papildu vieta mantu uzglabāšanai nav nemaz tik parocīga – tādā veidā varam ātri vien “apaugt” ar liekām mantām. No tām vairs nenākas atbrīvoties, jo “gan jau garāžā tām atradīsies vieta”… 

Bet, lai kā tur arī nebūtu (skaidrs, ka kopumā tomēr ir labi, ja ērti pieejama vieta, kur novietot lielākās mantas, kurām nav vietas mājā!), iekārtojot garāžu ir jāņem vērā veidi, kādos šī telpa atšķiras no dzīvojamām telpām mājas iekšienē. Viena no būtiskākajām atšķirībām attiecas uz grīdas seguma izvēli garāžā – domājot par piemērotāko grīdu garāžai, jāņēm vērā citi apstākļi, nekā tad, kad izvēlies grīdu mājas iekštelpām. Pirmajā mirklī varētu šķist, ka tādai telpai kā garāža jau nu gan nekāda īpašā grīda nav vajadzīga – ielej betonu, un aiziet! Bet, tāpat kā jebkurai intensīvi lietotai virsmai, šim grīdas segumam ir jābūt rūpīgi pārdomātam. Kas jāņem vērā, izvēloties?

Garāžas pasargāšana no mitruma – kāpēc un kā?

Lai gan jau iepriekš pieminētais neapstrādātais betons praktiski vienmēr būs garāžas grīdas seguma pamatā, ir vairāki iemesli ar to vien neaprobežoties. Ja garāžas grīdas segums būs tikai betons, pastāvēs būtisks mitruma rašanās risks, kam sekos pleķi uz betona, tāpat arī iespējamas nevēlamas plaisas tajā. Lai pasargātu garāžas grīdu un līdz ar to arī sienas apakšējās daļas no mitruma, grīdas seguma pamatni – betonu ir iespējams hidrolizēt. 

Garāžas grīdas hidrolizācijai iespējams izmantot speciālu hidrolizācijas membrānu, kas uzklājama tieši uz neapstrādātās betona grīdas un kas aizsargās pret mitrumu ne tikai grīdu, bet arī garāžas sienas. Nereti varam novērot, ka garāža ir mitrāka, nekā dzīvojamās telpas – tajā, iespējams, nav ierīkotas nekādas apsildīšanas iekārtas, tāpat, protams, mitrums ziemas sezonā un lietainā laikā jebkurā gadalaikā nāks arī no garāžā novietotās automašīnas. Nodrošināties pret mitrumu ir būtiski vairāku iemeslu dēļ – garāžas telpā praktiski vienmēr ir ierīkota elektrība, tāpēc esošās kontaktligzdas jāpasargā no potenciāliem mitruma draudiem. Un, protams, ja plānots garāžu izmantot arī kā mantu novietni, svarīgi, lai telpa nav pārāk mitra, lai mantas tajā uzglabātu. 

Garāža bez papildu grīdas – apstrādāts betons

Garāžā nav obligāti jāievieto papildu grīdas segums – var iztikt arī ar betonu, taču tas noteikti ir jāapstrādā. Jau iepriekš minēts, ka nepieciešams izmantot līdzekļus grīdas hidrolizācijai, kas jau lielā mērā grīdu padara piemērotu ilgstošai lietošanai. Ja nevēlies garāžā ieklāt papildu grīdas segumu, neapstrādāto betona grīdu noteikti būtu ieteicams nopulēt – gan praktisku, gan estētisku iemeslu dēļ. Gludā virsma izskatīsies pietiekami labi, un hidrolizācijas membrāna vai cita tipa aizsargājošie betona grīdas apstrādes līdzekļi aizsargās no mitruma radītiem traipiem un kaitējuma.

Līdzvērtīgu efektu kā ar hidrolizācijas membrānu uz betona grīdas var panākt arī ar divkomponentu epoksīdu jeb epoksīda sveķiem. Šis materiāls īpaši paredzēts betona grīdu pārklāšanai, un tas aizsargā betona virsmas gan no mehāniskas, gan ķīmiskas iedarbības, turklāt, kas ir būtiski, novērš arī putekļu veidošanos, ko izsauc abrazīvs betona nodilums. Ar epoksīdu pārklātu betona grīdu ir pietiekami viegli tīrīt – šim pārklājumam ir pazemināta spēja piesaistīt netīrumus. Taču, segums joprojām betonu nepasargās no visiem netīrumiem – pat pulēts un apstrādāts tas traipus piesaistīs vairāk nekā papildu grīdas segums, tāpēc, ja garāžas grīdas vizuālais izskats ir gana nozīmīgs, iespējams, ir vērts padomāt par citu, uz betona uzklājamu grīdas segumu. 

Papildu segums – flīzes

Tā kā garāžas grīdai (ja garāža tiek izmantota automašīnas novietošanai) ir jābūt daudz izturīgākai par grīdām, kādas izvēlaties iekštelpās, koka grīdas vai cits mīkstāka tipa grīdas segums nebūs piemērots variants. Protams, nereti garāžas pilda citas funkcijas (garāža var būt tikai noliktava, atpūtas telpa vai pat personīgais fitnesa klubs), un šādā gadījumā var izvēlēties arī ierastāku un mīkstāku grīdas segumu. Taču arī tad jāpadomā par nodrošināšanos pret mitrumu, par siltumu un citām ērtībām, lai grīdas segums saglabātos ilgāk. 

Bet, ja garāža tiek izmantota automašīnas novietošanai, vēlams izvēlēties speciāla materiāla flīzes. Garāžas grīdas flīzēm jābūt izturīgām gan pret spiedienu, gan pret temperatūras izmaiņām, kas būtiski ir tieši ziemas laikā. Finansiāli pieejamas un viegli ievietojamas ir gan PVC flīzes, gan to versija, kas izstrādāta no gumijas materiāla. Šīs flīzes ir paredzētas lielām slodzēm un ilgstošai lietošanai, tāpat tās ir mitrumizturīgas un viegli kopjamas. Iespējams, pat vēl ilgāku laiku kalpos nedaudz dārgākās porcelāna flīzes, kuras, turklāt, arī labāk absorbē troksni. Taču visi flīžu veidi ir piemēroti garāžām, kuru vizuālais noformējums īpašniekam ir gana svarīgs. Pretēji vienkāršajam betona segumam flīzes, kuras pieejamas visdažādākajās krāsās un to kombinācijās, garāžas grīdu padarīs vizuāli pievilcīgu un atsvaidzinās visu telpu.

Privātmājas būvēšana un uzturēšana prasa lielu laika ieguldījumu, kā arī papildu zināšanas par dažādu materiālu ilgtspēju un pareizu uzturēšanu. Ja plāno mājas aprīkošanu, garāžas ierīkošanu, kā arī garāžas grīdas ieklāšanu, izvēles izdarīšanas posmā un iekārtu uzstādīšanā ieteicams sadarboties ar profesionāļiem. Tāpat, kad pienāk laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, zini – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!