1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā izvēlēties parketu savam mājoklim?

Izvēle par labu parketam savā mājoklī -  tā vēl nav laba parketa izvēle! Uzzini, kā izvēlēties labāko un atbilstošāko parketu savām mājām.

Lai gan varētu šķist, ka zem kājām nemaz tik bieži neskatāmies, grīdas seguma izvēle mājoklī ir viena no būtiskākajām izvēlēm, kuru mājokļa iekārtošanas procesā nākas izdarīt. Grīdas segums mājokļa kopēju tēlu var gan “celt”, gan “gremdēt”, tāpēc, ja lamināts vai vecais labais linolejs vairs nav gluži Tavā gaumē, kā jaunu grīdas segumu mājoklī iespējams izvēlēties parketu. Parkets ir segums, kurš kalpos ilgi un sniegs daudz lielāku estētisko baudījumu – tas ir izturīgs, ilgmūžīgs un elegants grīdas segums. Taču, pat ja esi jau nolēmis, ka parkets ir īstā izvēle Tavam mājoklim, izvēles process ar to vien vēl nebeidzas.

Pastāv trīs tipu parketa segumi – divslāņu, trīsslāņu un masīvais parkets, turklāt katram tipam raksturīga gan funkcionālā, gan vizuālā daudzveidība. Savas daudzveidības dēļ parkets ir piemērots grīdas segums visdažādāko tipu telpām ar dažādu – gan profesionālu un publisku, gan privātu funkcionalitāti. 

Dažādi parketa veidi dažādām telpām

Parketu var izvēlēties visām dzīvojamām telpām, bet, piemēram, vannas istabu un virtuvi iekārtot ar grīdas flīzēm. Tāpat ar parketu var iekārtot, piemēram, tikai dzīvojamo istabu un koridoru, bet guļamtelpām izvēlēties vienkāršāku grīdas segumu. Ja tomēr vēlies parketu visās dzīvojamās telpās, bet bažas izraisa iespējamās lielās izmaksas, vari apsvērt dažādus parketa veidus dažādām telpām. 

Kā jau iepriekš minēts, pastāv trīs galvenie parketa veidi - divslāņu, trīsslāņu un masīvais parkets. Izšķir arī vēl citus veidus – finierēta parketa plātnes (kuras tehniski arī iekļaujas trīsslāņu parketa kategorijā), dabīgā korķa un bambusa parketu, bet pirmie trīs ir biežāk sastopamie un dzīvojamām telpām mūsu platuma grādos piemērotākie.

Tie atšķiras gan ar funkcionalitāti, gan, protams, cenas ziņā. Pats populārākais ir trīsslāņu parkets, kurš izceļas ar to, ka ir vairākkārt renovējams un piemērots arī apsildāmajām grīdām. Trīsslāņu parketa cenas amplitūda arī ir gana plaša – var iegādāties trīsslāņu parketu, sākot no 20 eur/ m2 līdz pat 150 eur/ m2. Tātad ir skaidrs, ka šis parketa veids pieļauj visai “elastīgu” budžeta plānošanu, un tā noteikti ir priekšrocība. Bet kādas tad ir dažādo parketa veidu galvenās pazīmes un atšķirības?

Masīvais parkets – priekšrocības un trūkumi

Lai gan trīsslāņu parkets mūsdienās masīvo jeb masīvkoka parketu popularitātes un zemākās cenas priekšrocību dēļ ir pamatīgi apsteidzis, masīvais parkets, var pat teikt, ir īstenais “parketa karalis”. Tas ir izteikti biezs (līdz pat 22 mm biezumam), un katrs masīvkoka parketa dēlis ir izgatavots no viena koka gabala visā dēļa garumā. Masīvajam parketam izmanto tikai augstvērtīgu un īpaši atlasītu koksni – tāpēc masīvkoka parkets ir gan vizuāli pievilcīgs, gan videi draudzīgs grīdas segums. Šis segums ir ļoti izturīgs, turklāt to iespējams arī vairrākkārt atjaunot, atkārtoti slīpējot. Ja šis parkets tiek pareizi kopts, tas var kalpot pat ļoti ilgu laiku – vairāk nekā 100 gadus.

Jārēķinās gan, ka, izvēloties masīvkoka parketu, tā ieklāšana būs darbietilpīgāka un cena – ievērojami augstāka, nekā citiem parketa veidiem. Tāpat masīvajam parketam ir novērojama arī jūtība pret vides apstākļu maiņām – sevišķi izteiktām temperatūras vai mitruma līmeņa maiņām. Ja aukstākā laikā telpa, kuras grīdu sedz masīvkoka parkets, netiek apkurināta, dēļi var piesūkties ar mitrumu un žūšanas laikā savienojumu vietās var veidoties plaisas. Telpā, kurā izvēlēts masīvkoka grīdas segums, jāuzztur patstāvīga temperatūra, kura nav zemāka par +16º C.

Trīsslāņu parkets – mūsdienīga izvēle

Trīsslāņu parkets ir mūsdienās populārākais parketa veids, kuru sākotnēji radīja kā alternatīvu masīvajam parketam. Trīsslāņu parkets ir pielāgots mūsdienu dzīvesstila prasībām – vizuāli tas praktiski neatšķiras no masīvā parketa, tas ir lētāks, turklāt tā ieklāšanas process ir mazāk darbietilpīgs. Trīsslāņu parketa dēļi ir veidoti no trīs kārtām: vidējās kārtas koksnes šķiedra ir novietota perpendikulāri abu pārējo kārtu šķiedrām, jo šādi tiek palielināta materiāla stabilitāte – šis segums ir daudz izturīgāks pret temperatūras un mitruma svārstībām telpā.

Virsējā kārta, kura nodrošina trīsslāņu parketa vizuālo līdzību ar masīvkoka parketu, tiek veidota no augstvērtīgu lapkoku koksnes, kas ir cietāki un izturīgāki par skujkokiem. Arī trīsslāņu parkets ir atjaunojams un vairākkārt slīpējams, taču, salīdzinājumā ar masīvkoka parketu, trīsslāņu parketa “dzīves” ilgums būs vien 12-15 gadi. Taču arī tas nav nekāds īsais laiks, kurš mūsdienās nereti sakrīt ar laika posmu, pēc kura mājokli nereti plānots vismaz “atsvaidzināt”. Šo parketa veidu iespējams izmantot arī apsildāmo grīdu apdarei, turklāt tam ir augsta noturība pret grīdas deformāciju.

Arī finierētā parketa plātnes ir izveidotas no trīs slāņiem, taču tā izveidošanā bez dabīgās koksnes izmantoti arī koksnes pārstrādes produkti. Šī iemesla dēļ finierētais parkets ir ievērojami lētāks par trīsslāņu parketu, turklāt arī tam ir salīdzinoši ilgs mūžs, taču to nav iespējams atjaunot slīpējot.

Divslāņu parkets – lēts un dekoratīvs

Divslāņu parketa dēļi ir veidoti no divām kārtām, kur virsslānim parasti tiek izmantota lapkoku koksne, bet apakšslānim – skujkoku koksne. Tāpat kā trīsslāņu parketu arī divslāņu parketu var izmantot plaši, jo tam ir laba noturība pret mitruma un temperatūras izmaiņām, kā arī deformāciju. Divslāņu parketa trūkums ir tā ieklāšanas darbietilpīgums – pretēji trīsslāņu parketam ieklāšanas procesā divslāņu parketa dēļi ir jāpielīmē grīdas pamatnei. Divslāņu parkets ir piemērots dažādu grīdas ornamentu veidošanai, tāpēc tā izmantošanu ir vērts apsvērt telpās, kur grīdas segums ir, piemēram, centrālais dekoratīvais elements.

Izvēle ir Tavā ziņā – ja mājokļa iekārtošanu plāno ar skatu tālā nākotnē un ja tas atbilst Tavai un pārējo mājokļa iemītnieku gaumei un vajadzībām, masīvkoka parkets, protams, ir klasiska un eleganta izvēle. Taču mūsdienās dzīves ritms ir nenoliedzami ātrāks, un lielā daļā gadījumu kāds no lētākajiem un ērtāk ieklājamiem parketa veidiem būs izdevīgāks un piemērotāks. Ja plāno mājokļa iekārtošanu, grīdas seguma izvēli un ieklāšanu, izvēles izdarīšanas posmā un ieklāšanas procesā ieteicams sadarboties ar profesionāļiem. Tāpat, kad pienāk laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, zini – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!