1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kā uzcelt lapeni.

Neskatoties uz to, ka tuvojas ziema un būvniecības sezona beidzas, šodienas rakstu mēs veltīsim lapenes celtniecībai. Aukstajā gada laikā jums būs lieliska iespēja visu rūpīgi pārdomāt un uzprojektēt lapeni tā, lai pavasarī varētu sākt to būvēt.

ka-uzcelt-lapeni-1

Pirmais, ko vēlamies pateikt – pašam uzcelt lapeni nav nemaz tik neiespējami, protams, nāksies pastrādāt un tērēt laiku. Taču iedomājieties, kā jūs baudīsiet siltos vakarus kopā ar draugiem lapenē, ko esat uzcēlis pats.

Lapenes būvniecību var sadalīt trīs lielos posmos, kurus jums nāksies īstenot:

  • piemērotas vietas izvēle;
  • pamatu liešana un karkasa būve;
  • jumta likšana.
Kā redzat, no lapenes jūs šķir tikai trīs pietiekami vienkārši un saprotami posmi. Aplūkosim katru no tiem plašāk.

1. Vietas izvēle

Izvēloties vietu, kur atradīsies lapene, jums ir jāizdomā, kādas būs tās funkcijas. Piemēram, ja jūs vēlaties, lai lapene ir vieta, kur baudīt vientulību un klusumu, tai jāatrodas gruntsgabala attālā stūrī vai pat tā jāpaslēpj no svešām acīm. Vai arī jūs ceļa vietu jautrām ballītēm ar draugiem un tējas dzeršanai ģimenes lokā. Tādā gadījumu lapene ir jābūvē tuvāk mājai, praktiski gruntsgabala centrā.

Sākotnējā posmā jums arī jāizdomā, kā lapene izskatīsies, lai tā atbilstu kopējam dārza dizainam, kā arī jāparūpējas par to, lai no lapenes būtu patīkams skats.

Vēl būtu jādomā par celiņu uz lapeni. Iespējams, jums nāksies parūpēties arī par to.

2. Pamatu liešana un karkasa būve

ka-uzcelt-lapeni-2

Kādā no iepriekšējiem rakstiem mēs plaši aprakstījām pamatu būvi. Iesakām to izlasīt, lai sapratu, kādi pamati mēdz būt un kā tos lej.

BŪVNIECĪBAS PADOMI. PAMATU BŪVĒŠANA.

Tāpat kā būvējot māju, arī lapenei pamati ir visas būves pamats. Tomēr, salīdzinot ēkas un lapenes pamatus, otrajā gadījumā parasti izmanto vienkāršotus pamatus.

Pirmkārt, ir jānoņem augsnes virsējā kārta, kurā ir koku saknes. Tālāk, balstoties uz to, kāda būs jūsu lapene, tiek veidota pamatne.

Ja jūs veidojat viegla karkasa lapeni, tad pietiek ar gruntī iegremdētiem balststatņiem, kurus nofiksē un pārlej ar betona masu.

Ja jūsu lapene būs masīvāka, tad būtu vēlami stabveida vai lentveida pamati.

Lapenes karkasam var izmantot absolūti jebkuru materiālu. Lapenei derēs vieglas koka brusas vai plāni metāla profili, būtiskākais – kāds ir lapenes lietošanas mērķis. Lapenei, kurā jūs vēlaties uzstādīt ogļu pannu, ir jāizvēlas drošākus un nedegošus materiālus, piemēram, ķieģeļus vai akmeni.

Svarīgi!

  • Lietojot koka materiālus, tie obligāti ir jāpiesūcina ar speciālu šķīdumu, kas aizsargā no uguns, kā arī ar dažādiem antiseptiķiem, kuri aizsargās lapeni no pelējuma un sēnītēm.
  • Metāla konstrukcija ir jāapstrādā ar pretrūsas šķīdumu, bet vēl labāk jānokrāso ar metālam paredzētu krāsu.
  • No ķieģeļiem vai akmeņiem būvētu lapeni ir ieteicams apmest, lai to aizsargātu no agresīvas apkārtējās vides ietekmes.
Pēc tam, kad ir ielieti pamati un izveidots karkass, ir jāizveido lapenes augšējo un apakšējo rāmi. Šim nolūkam ir nepieciešamas veselas brusas, kuru galos tiek veikti L-veida iegriezumi. Tālāk tos savieno un sastiprina ar naglām.

ka-uzcelt-lapeni-3

Pēc tam tiek būvētas sienas, grīda un jumts, tiek veikta ārējā un iekšējā apdare, kā arī ievietotas mēbeles.

3. Jumta klāšana

Par to, kuri materiāli var būt piemēroti jumtam, kādi ir to trūkumi un priekšrocības, jūs varat uzzināt mūsu iepriekšējā rakstā.

BŪVNIECĪBAS PADOMI – KLĀJAM JUMTU

Pirmais noteikums, kas jāņem vērā, sākot būvēt jumtu – tas nevar būt plakans. Ir nepieciešams kaut vai minimāls slīpums, pretējā gadījumā sniegs un lietus ūdeņi radīs papildu slodzi un deformēs jumta konstrukciju. Vislabāk izvēlēties mīkstu, vieglu materiālu, piemēram, bituma dakstiņi.

Jumta klāšanas laikā ir vēlams, lai jums būtu kāds palīgs, jo to izveidot vienam pašam ir praktiski nereāli.

Vispirms tiek uzstādītas nesošās brusas. Tās stiprina ar naglām, kas ir iesistas leņķī. Pēc tam nesošās brusas stiprina ar papildu simetriski izvietotām spārēm.

ka-uzcelt-lapeni-4

Lapenes jumta segumam var izmantot finieri vai koka dēļus, pēc tam uz seguma klāj ruberoīdu un bituma dakstiņus.

Mazliet par lapenes grīdu

Grīdu var veidot zemes līmenī vai pacelt to augstāk. Otrs grīdas variants ir vēlamāks, jo tādā gadījumā būs nodrošināta dabīgā ventilācija.

Grīdas karkasa veidošanai vislabāk izmanto koka latas. Lai grīdas konstrukcija būtu cieta un varētu izturēt tā svaru, paliktņus vislabāk likt ik pēc 35–40 cm.

Noteikti izmantojiet līmeņmēru un sekojiet, lai ieliktie paliktņi būtu precīzi horizontāli un „nedejotu”.

Lai nostiprinātu grīdai paredzētos paliktņus, jūs varat izmantot metāla stūrīšus - apskavas vai arī skrūvēt 12 cm garas bultskrūves katra paliktņa galā, vispirms izurbjot virzošos caurumus.

ka-uzcelt-lapeni-5

Pēc tam, kad izveidots grīdas latojums, jūs varat sākt tās ieklāšanu. Labākais variants būs grīdas dēļi, kas paredzēti lietošanai ārā. Šāda grīda kalpos ilgi, un nebojāsies pēc pirmajiem sliktajiem laika apstākļiem. Nostipriniet katru grīdas dēli no abām pusēm.

Sienas vai margas

Ja jūs vēlaties, lai jūsu lapene būtu maksimāli viegla un gaisīga, iesakām to neveidot slēgtu, bet vienkārši izveidot nelielas nodalošas margas. Visbiežāk šim nolūkam izmantot  apmēram 0,8–1 m augstus margu balsteņus. Tiesa, šo augstumu jūs varat regulēt pēc savas vēlēšanās.

Margu balsteņus piestiprina pie augšpusē un lejā novietotām norobežojošām latām. Norobežojošās latas stiprina vai nu ar metāla stūrīšiem, vai arī skrūvēm, kas ieskrūvētas leņķī.

ka-uzcelt-lapeni-6

Izvēloties slēgtu vai stiklotu lapeni, atcerieties, ka jums būs jāveic arī iekšējā apdare.

Svarīgi! Ja plānojat lapenei pievilkt elektrību, visi ievilkšanas darbi ir jāpaveic pirms lapenes iekšējās apdares uzsākšanas.

Lapenes apdarei parasti izmanto flīzes vai vagondēļus, jo citi materiāli vienkārši nav piemēroti agresīvai ārējās vides ietekmei un jau pēc pirmās ziemas viss jūsu darbs būs vējā.

Noslēgumā gribam jums piedāvāt dažas oriģinālas lapeņu idejas, kuras, iespējams, iedvesmos jūs darbam paša gruntsgabalā.

ka-uzcelt-lapeni-7

ka-uzcelt-lapeni-8

ka-uzcelt-lapeni-9

Komentē Varstock Būve kompānijas valdes loceklis Arturs Dilāns.

Pēc pieredzes saku ka, neviens nevēlās standartu, kas ir kaimiņam, katrs grib būt savādāks, tāpēc mēs uzskatām, ka lapenei būtu jāvelta tikpat individuāla pieeja kā mājai.

Mēs ieteiktu būvēt lapeni saviem spēkiem, ja dizains ir vienkāršs un nav sarežģīts, kolīdz ir jāveido sarežģīti koka ornamenti vai konstrukcijas iesakām piesaistīt speciālistus, lai iecere tomēr būtu realizēta bez nopietnām atkāpēm no projekta vai dizaina. Protams, ja arī vēlaties būvēt lapeni saviem spēkiem, ieteiktu piesaistīt zinošu cilvēku, kas varētu konsultēt jūs pareizo materiālu izvēlē.

  • Pamatu izveidei varam ieteikt izmantot skrūvpāļus. Tā ir salīdzinoši jauna pamatu tehnoloģija Latvijā, kas sāk gūt popularitāti māju un palīgēku būvniecībā. Iesakām izvērtēt skrūvpāļus, kā vienu no opcijām savas lapenes izveidei.
  • Vēsākiem vakariem vai vēla rudens pēcpusdienām, varam ieteikt uzstādīt paceļamas žalūzījas lai saglabātu siltumu - caurspīdīgas vai piemeklētā tonī tas ir atkarīgs tikai no gaumes.
  • Kā arī pirms lapenes būvniecības iesakām izvērtēt to cik lielu lapeni vēlaties būvēt attiecībā pret iespējām to uzstādīt pagalmā, jo ne vienmēr tas, kas izskatās labi uz papīra būs estētiski dzīvē.
  • Varstock Būve nodarbojās ar privātmāju būvniecību, mēs esam jauni, enerģiski un motivēti būt vieni no labākajiem savā nozarē, ko arī novērtē mūsu klienti.
Sekojiet mums https://www.facebook.com/VarstockBuveLatvijaSia un draugiem.lv portālā.

Neaizmirstiet, ka jūsu omulīgo lapeni var papildināt kāds no mūsu āra gāzes sildītājiem Inferno vai Pyramid, par tiem plašāk var uzzināt šeit: http://www.intergaz.lv/ru/gazovye-obogrevateli

Turklāt neaizmirstiet par omulību arī savā mājā, šim nolūkam mēs piedāvājam jums visērtāko apkuri, kurā izmantota sašķidrinātā gāze. Šī apkure darbojas pēc principa „ieslēdz un aizmirsti”: proti, jums atliek vien iestatīt pieņemamu temperatūru un sistēma pati uzturēs to visu laiku. Nekādu tīrīšanu un laika tērēšanas cietā kurināmā glabāšanai. Uzziniet vairāk par sašķidrinātās gāzes apkuri: http://www.intergaz.lv/ru/otoplenie-domov-na-gaze