1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Kokapstrāde celtniecībai: vertīgo padomu saraksts

 

Koksne vienmēr un daudzās jomās tiek izmantota būvniecībā. Mēs esam pārliecināti, ka mājās atradīsies kaut kas, kam ir koka apdare, vai arī kas ir izgatavots no koka. Tieši tādēļ vienmēr paliek aktuāls koksnes apstrādes jautājums, jo no tā, kā materiāls būs apstrādāts, atkarīgs tā kalpošanas termiņš.

Pirmkārt, iesakām Jums iegūt detalizētu informāciju par to koksni, kas būvniecībā tiek izmantota visbiežāk. KOKSNE BŪVNIECĪBAI UN EKSPLUATĀCIJAS LAMATAS

Koksnes klasifikācija

Koksnes klasifikācija
 • "Ekstra" klase – Līdzena virsma, kam nav defektu un zariņu.
 • A klase – Iespējama zariņu esamība. Virsma sārtā tonī, bez defektiem.
 • AB klase – Zariņu daudzums var sasniegt 80%, iespējama plaisu un nelielu defektu esamība.
 • C klase – Neierobežots zariņu daudzums. Iespējama izkritušo zariņu, plaisu un padziļinājumu esamība.

Koksnes apstrāde ar antiseptisku vielu

Antiseptisku vielu pielietošana ir viens no vislabākajiem paņēmieniem, kā aizsargāt koksni un paildzināt tās kalpošanas laiku. Antiseptiskās vielas ir ķimikālijas. Antiseptiskās vielas var būt:
 1. Ūdeni saturošas vielas
 2. Eļļu saturošas vielas
 3. Kombinētās
Pats populārākais ir pirmais variants. Šāda antiseptiska viela aizsargā ne tikai pret pelējumu un kukaiņiem, bet arī ir laba aizsardzība pret uguni.

Piesūcināšanai Jūs varat izmantot bezkrāsainu antiseptisku vielu, kas izceļ koksnes struktūru, vai arī antiseptisku vielu, kas maina koksnes krāsas toni.

Pirms piesūcināšanas sākšanas, pārliecinieties, ka Jūsu iegādātās koksnes mitrums atbilst skaitļiem, kas norādīti uz antiseptiskās vielas iepakojuma.

Pārbaudiet visus nepieciešamos urbumus un zāģējumus, jo antiseptiskā viela iedarbojas tikai uz to virsmu, kurai tā ir uzklāta. Pēc tam notīriet un attaukojiet koksnes virsmu.

Antiseptisko vielu var uzklāt, pielietojot vairākus paņēmienus.

 • Izmērcējot koksni šķīdumā. Kaut gan šis paņēmiens ir pats efektīvākais, tomēr jebkuram tas nav pieejams. Turklāt ir samērā sarežģīti izmērcēt būvniecībai nepieciešamos lielos elementus.
 • Uzklājot šķīdumu ar rullīti vai otu. Antiseptiskā viela ir jāuzklāj vienmērīgi, vairākās kārtās.
Pēc piesūcināšanas koksne ir jāizžāvē svaigā gaisā (obligāti zem nojumes) vai arī labi vēdināmā telpā. Žāvēšana var aizņemt līdz pat trim diennaktīm.

Svarīgi! Antiseptiskās vielas ir ķīmiski līdzekļi! Rūpīgi izlasīt instrukcijas un rīkoties maksimāli piesardzīgi!

Koksnes balinātājs

Efektīvs līdzeklis sēnītes apkarošanai. Palīdz izbalināt koksni, noņem dzelteno un pelēko toni. Balinātāji var būt ar hloru vai bez. Kādu izvēlēties – jautājums speciālistam. Iedarbības dziļums - ne vairāk par 3 mm, tas nozīme, ka balinātājs tiek galā ar problēmām tikai uz koksnes virsmas. Tāpēc ne katrai koksnei izdosies piešķirt tās sākotnējo izskatu.

Piesardzības pasākumi strādājot ar balinātāju:

 • glabāt tikai plastmasa traukā
 • izmantot otiņas tikai no sintētiskās šķiedras
 • obligāti jāizmanto individuālas aizsardzības līdzekļi! Cimdi, brilles, aizsargtērps un respirators palīdzes pasargāt sevi darba laikā
 • pēc 24 stundām ar balinātāju apstrādātu virsmu rekomendējam nomazgāt ar ūdeni.

Koksnes apstrādāšana ar eļļu

Koksnes apstrādāšana ar eļļu

Ar eļļu piesūcina kokmateriālus, ko paredzēts izmantot agresīvā vidē (piemēram, uz ielas). Eļļa iesūcas koksnē un līdz ar to padara to stabilu pret dažādiem iedarbības veidiem. Eļļa labi aizsargā koksni pret netīrumiem un nodilšanu.

Piesūcināšana ar eļļu ir ekoloģiski tīra, jo eļļu izgatavo no dabiskām sastāvdaļām. Eļļa labi reaģē uz temperatūras svārstībām un mitrumu.

Koksnes piesūcināšanai ar eļļu ir mīnuss – nepieciešams periodiski veikt piesūcināšanu, turklāt eļļa neaizsargā koksni pret tauku traipiem.

Pirms koksne tiek piesūcināta ar eļļu, tā ir labi jānoslīpē un jānotīra.

Eļļa jāuzklāj ar rullīti vai platu otu divās vai trijās kārtās. Eļļas atlikumus, kas uzkrājusies starp slāņu uzklāšanu, var noslaucīt ar sausu lupatiņu.

Koksnes krāsošana

Krāsošana ir vēl viens paņēmiens, ar kādu var pagarināt koksnes mūžu. Krāsošana ne tikai pilnīgi mainīs Jūsu izvēlētā materiāla izskatu, bet arī noslēps visus trūkumus, kādi varētu būt sastopami uz koksnes virsmas.

Iedala: 

Alkīda krāsas – koksnes apstrādei, kas atrodas iekštelpās. Gribētos izskatīt šī veida krāsu priekšrocības salīdzinot ar citiem krāsošanas līdzekļiem:

 • Šī krāsa efektīvi cīnās ar agresīvu vidi: nebaidās ne no ūdens, ne no saules;
 • Žūšanas ilgums ir diezgan īss – 4-12 stundas;
 • Uzklāt var ar parasto otiņu vai veltnīti;
 • Piemīt spilgtas nokrāsas, kas praktiski neizbalē ar laiku;
 • Pēc krāsas izžūšanas uz virmas veidojas ūdens atgrūdoša plēve;
 • Nav asas smaržas;
 • Nav kaitīga veselībai;
 • Pievilcīga cena.
Jā ir nepieciešams atšķaidīt krāsu, tad izmantojam pernicu, terpentīnu vai vaitspiritu. Cenšaties pasargāt mēbeles - krāsu grūti attīrīt un var palikt traipi.

Akrila krāsas – noturīgākas pret agresīvas vides iedarbību. Tāda krāsa ir ilgizturīgāka. Tā neizdeg, neizbalē un ātri žūst. Nedrūp un neplīst ar laiku. Rekomendējam krāsot virsmu divos slāņos. Pēc pirmā slāņa uzklāšanas gaidam izžūšanu 3-4 dienas, tad krāsojam vēlreiz. Otrs slānis žūst ilgāk – līdz pat nedēļai. Ja virsma ir poraina, ir jāveic apstrādes process ar speciālu pigmentētu gruntējumu.

Tāpat kā iepriekšējos gadījumos, koksne pirms krāsošanas ir jāsagatavo. Noņemt veco krāsu, ja tas ir nepieciešams, noslīpēt un nolīdzināt. Pēc pirmapstrādes koksni gruntē un dot tai izžūst.

Krāsošanai izmanto otiņu vai veltnīti. Kad koksne būs pilnīgi nokrāsota, ieteicams atstāt to līdz tas pilnīgai izžūšanai labi vēdināmā vietā vai ārā zem nojumes. Šī krāsa pielietojama gan āra, gan iekštelpu darbiem.

Tāpat kā iepriekšējos gadījumos, koksne pirms krāsošanas ir jāsagatavo. Ja tas ir nepieciešams, jānotīra, jānoslīpē un jānotīra vecais segums. Pēc primāro darbu veikšanas koksne ir jānogruntē un tai ir jāļauj nožūt.

Krāsošanai izmanto otu vai rullīti. Pēc tam, kad koksne būs pilnībā noklāta ar krāsu, ieteicams to atstāt labi vēdināmā vietā vai ārā zem nojumes, kamēr tā pilnībā nožūst.

Koksnes lakošana

Vēl viens populārs koksnes apstrādāšanas paņēmiens ir lakošana. Lakošanu izvēlas tie, kuri grib saglabāt koksnes dabisko zīmējumu, padarot to nedaudz spīdīgu.

Pirms lakošanas koksne ir obligāti jānoslīpē un jānotīra. Laku vislabāk ir uzklāt ar velūra rullīti. Laka ir jāuzklāj ļoti plānā kārtiņā.

Pēc pirmās lakas kārtiņas uzklāšanas koksnei ir jāļauj nožūt (aptuveni diennakti), bet pēc tam nožuvusī laka ir uzmanīgi jānopulē ar pulējamo ādiņu, lai aizvāktu virsmas nelīdzenumus. Pēc tam tiek uzklāta otrā lakas kārtiņa un viss jāatkārto vēlreiz. Lai iegūtu ideālu virsmu, jāuzklāj aptuveni 5 lakas kārtiņas, katru reizi atkārtojot pirmo darba posmu.

Pēc tam, kad visas lakas kārtiņas ir uzklātas, virsma ir jānopulē.

 

Rūpīgi sagatavojot koksni turpmākajiem darba procesiem, varēsiet būt pārliecināti, ka tā Jūs priecēs ilgus gadus. Tomēr neaizmirstiet arī par to, ka laba māja nevar palikt bez labas apkures. Iesakām Jums uzzināt vairāk par tādiem apkures veidiem, kā gāzes apkure.