1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas drošība

Viens no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem, par kuru interesējas mūsu klienti, ir: vai autonomā gāzes apkures sistēma, tostarp gāzes glabāšanas cisterna ir droša? Ir skaidrs, kādēļ rodas šādi jautājumi. Pirmkārt, šāds iespaids var rasties, piemēram, klausoties ziņas, kurās laiku pa laikam tiek ziņots par gāzes izraisītiem sprādzieniem. Otrkārt, automātiskās gāzes sistēmas uzstādīšana nozīmē lielas gāzes cisternas novietošanu tieši līdzās mājai. Nezinot, kā tieši viss darbojas, var rasties iespaids, ka tas ir bīstami. Vispirms kliedēsim mītus par sprādzieniem, kas notiek ik pa laikam. Visi jelkad fiksētie gadījumi ir notikuši ar sarkanajiem standarta 50 l gāzes baloniem, kuri ir saglabājušies vēl no senajiem padomju laikiem un kuri patiešām ne vienmēr ir droši. Tiesa, tos drīzumā nāksies mainīt pret Eiropas standartiem atbilstošiem baloniem. Otras bažas visnotaļ var atspēkot ar vienkāršu statistiku. Kopš 1952.gada, kad Eiropā sašķidrinātās gāzes glabāšanai sāka izmantot cisternas, nav fiksēts neviens nelaimes gadījums. Ja ar to nepietiek, pastāstīsim plašāk, kā tiek nodrošināta gāzes glabāšanas cisternas drošība.

Gāzes tvertne

Visbiežāk gāzes tvertnes sieniņas gatavo no metāla, kura biezums ir vismaz 5 mm.  Šāds biezums ļauj izmantot rezervuāru vairākus desmitus gadu, nedomājot par tā nomaiņu. Jāpiemin ne tikai biezums, bet arī par speciālais pārklājums, ar kuru sieniņas ir pārklātas gan no iekšpuses, gan no ārpuses. Tas nodrošina sieniņu ilgmūžību, aizsargā pret ārējiem faktoriem un ir drošs pretkorozijas pārklājums, kas neļauj cisternai rūsēt. 

sieninas-biezums-vismaz-5mm

Pirms cisterna tiek nosūtīta pircējiem, uzņēmums veic atbilstošas pārbaudes, kas atklāj brāķi vai nepilnības. No rūpnīcas tiek nosūtītas tikai simtprocentīgi pārbaudītas tvertnes, kas ir izturējušas visus nepieciešamos testus: gan hidrauliskos, gan pneimatiskos. Tāpat tiek pārbaudīta arī šuvju kvalitāte.

Vārstu sistēma

Ikviens sašķidrinātās gāzes glabāšanas rezervuārs ir aprīkots ar vārstu sistēmu, kuri nodrošina mehānisku drošību. Pirmkārt, tas ir drošības vārsts, kas samazina gāzes spiedienu (izmetot lieko tieši gaisā), ja tas ir sasniedzis 15 – 16 atmosfēru līmeni, kas ne tuvu nav kritisks. Ir speciāls vārsts, kas regulē spiedienu gāzes vadā. Ja pēkšņi spiediens gāzes vadā palielinās, tad nostrādā vārsts, kas normalizē spiedienu. Dažreiz sistēma ir aprīkota ar speciālu drošības slēgvārstu, kas pārtrauc gāzes padevi gadījumā, ja spiediens nevis palielinās, bet tieši otrādi – samazinās (piemēram, ir bojāts gāzes vads). Kopā ar to darbojas termoslēgvārsts, kas reaģē uz temperatūras palielināšanos ugunsgrēka gadījumā, tā pārtraucot gāzes padevi. Arī tas vēl nav viss. Tā kā gāzes cisternu ir nepieciešams piepildīt, tad tiek uzstādīts adapters, kas mēra gāzes līmeni cisternā. Tas uzpildes laikā palīdz neiesūknēt pārāk daudz gāzes. Un visbeidzot ir jāpiemin gaisa piegāzētības sensors un vārsts. Tie tiek uzstādīti tuvāk gāzes ierīcēm, un, ja adapters gaisā atklāj sašķidrinātās gāzes tvaikus, vārsts aptur gāzes padevi ēkai līdz brīdim, kamēr gāzes līmenis gaisā normalizējas.

Uzstādīšana

Droša sašķidrinātās gāzes rezervuāra ekspluatācija ir atkarīga arī no tā uzstādīšanas. Par to mēs jau stāstījām iepriekšējā rakstā “Viss, kas ir jāzina par sašķidrinātās gāzes glabāšanas tvertni”. Svarīgākā norma, par kuru ir jāatceras, uzstādot cisternu: attālums no cisternas līdz mājai nedrīkst būt pārāk mazs. Tāpat nepieciešama arī ūdens ņemšanas vieta. Cisterna tiek uzstādīta uz betona spilvena, kas visu konstrukciju padara stabilāku un nodrošina papildus aizsardzību. Vienlaikus pati cisterna nedrīkst saskarties ar ūdeni (jāizpēta, vai nav gruntsūdeņu). Vēl jo vairāk, aizsardzībai pret strāvu un zibeni tiek lietots zemējums, kura pretestība nepārsniedz desmit omus. Drošība ir būtiska jebkuras apkures sistēmas sastāvdaļa, neatkarīgi no tā, vai tajā izmanto gāzi, cieto kurināmo vai dīzeļdegvielu. Tādēļ šim jautājumiem lielu uzmanību velta gan valsts, gan uzņēmumi, kuri nodarbojas ar gazifikāciju. Mēs šajā nozarē darbojamies jau piecpadsmit gadus, pievēršam lielu uzmanību kvalitātei un tādēļ noteikti zinām, ka drošībai nevar būt kompromisu. Tādēļ var pārliecinoši teikt, ka modernās apkures sistēmas, kurās izmanto sašķidrināto gāzi, ir maksimāli drošas lietotājiem.

Atsauksmes par sašķidrinātās gāzes apkures sistēmu