1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Faktori, kas ietekmē siltuma zudumus jūsu mājā

Ar šo problēmu mēs saskaramies katru dienu. Apkure būs dārga, ja māja zaudēs siltumu. Šādā gadījumā nav jēgas runāt par siltuma cenas ietaupījumiem piecu, desmit vai piecpadsmit procentu apjomā, ja visa ekonomija izkūp gaisā. Ēku energoefektivitāte ir plaša, sarežģīta un daudzpusīga tēma. Šajā rakstā mēs nepretendējam uz dziļu analīzi vai pilnvērtīgu šīs problēmas risinājumu. Drīzāk vēlamies pievērst uzmanību šai tēmai, likt padomāt par to, ka ēkas energoefektivitāte ir jautājums, par kuru ir jādomā nevis pēc, bet gan pirms mājas celtniecības un tās laikā. Šajā rakstā pastāstīsim par to, kas ietekmē siltuma zudumus. 

energoefektivitāte mājās. Aina ar siltuma uztvērēju parādot siltuma zudumus mājā

Attēlā redzama ēkas termogrāfija, kas iegūta ar speciālu kameru – siltuma sensoru. Vietās, kas iezīmētas sarkanā krāsā, siltuma zudumi ir vislielākie. Zilajās un zaļajās vietās – siltuma zudumi ir normas robežās. Tādējādi, runājot par faktoriem, kas ietekmē ēkas siltuma zudumus, pirmkārt ir jārunā par mājas un tās pamatelementu – logu, durvju, grīdu, sienu, jumta - siltināšanas līmeni.

Mājas siltināšanas līmenis

Nepareizi un slikti siltinātas sienas var kļūt par būtisku siltuma zudumu avotu. Tas ir tādēļ, ka sienām ir ļoti liela platība. Tādēļ sienu uzbūve ir ļoti svarīga. Sienu siltumizolācijas biezums un materiāli tiek izvēlēti atbilstoši sienu materiāliem. Vieglāk ir ar guļbūvēm vai citām koka mājām, jo šie materiāli papildus nav jāsiltina. Taču ir viena īpatnība. Cits aspekts, kas ietekmē siltuma zudumus caur sienām, ir elementu, paneļu, dēļu savienojumu vietu kvalitāte. Savienojuma vietas var būt lielu zudumu avots, tādēļ, ja mājai ir sarežģīta forma, tām ir jāpievērš īpaša uzmanība. Logi – otrs iespējamo siltuma zudumu avots. Pirmkārt, siltuma zudumus caur logiem ietekmē to skaits un izmēri. Jo logi ir lielāki, jo vairāk siltuma caur tiem izdalās. Būtiska ir arī logu kvalitāte. Šodien ir populāri daudzkameru plastmasas logi, kas ir hermētiski noslēgti un labi aiztur siltumu. Tomēr, izvēloties logus, pievērsiet tam uzmanību, jo tirgū ir sastopami lēti analogi, kuri gala rezultātā radīs vairāk problēmu, nekā nepieciešams. Treškārt, svarīga ir logu uzstādīšana. Pēc montāžas logu ailēm ir jābūt kvalitatīvi nosiltinātām un aizdrīvētām ar labām montāžas putām. Jumts – kā zināms, siltais gaiss ceļas augšup. Tādēļ, ja jumts nebūs siltināts, siltais gaiss vienkārši izkūpēs gaisā, šo vārdu vistiešākajā nozīmē. Jumta siltināšana ir sarežģīts process, īpaši tad, ja jums ir unikāls projekts un jumtam ir sarežģīta forma. Tādā gadījumā palielinās riski, ka jumta siltināšana var nebūt kvalitatīva. Līdzīgi ir ar grīdu. Šajā gadījumā mazāka uzmanība jāpievērš faktam, ka grīda zaudē siltumu, bet gan tam, ka slikti izolēta, auksta grīda izsaldēs telpas un padarīs dzīvi nekomfortablu.

Ēkas izmēri un ģeometrija

Mājas energoefektivitāti ietekmē arī ēkas izmēri un ģeometrija. Iepriekš mēs jau minējām, ka sarežģīts jumts, sarežģīts mājas perimetrs, dažādi elementu dažādi savienojumi palielina riskus, ka māja zaudēs siltumu. Svarīgs ir arī ēkas apjoms, proti, griestu augstums. Šajā gadījumā runa nav par siltuma zudumiem kopumā, bet gan par to, ka ir nepieciešams pareizi piemeklēts katls, kuram ir pietiekama jauda. Ir grūtāk piesildīt lielu telpu, kurai ir augsti griesti.

Ventilācija

Mājai jābūt maksimāli hermētiskai, jo arī tas ietekmē siltuma zudumus. Vienlaikus jāatceras, ka, jo vairāk ēka ir nosiltināta, jo svarīgāka ir tās papildus ventilēšana. Tādā gadījumā nepieciešama papildus ventilācijas sistēma ar rekuperatoru. Tas ir speciāls siltummainis, kas minimizē siltuma zudumus, vienlaikus nodrošinot gaisa cirkulāciju un telpu ventilāciju. Kā teicām sākumā, energoefektivitātes tēma ir plaša, tostarp arī tēma par siltuma zudumiem. Tomēr ceram, ka mūsu materiāls ļaus jums aizdomāsies par šo jautājumu un ietaupīs gan jūsu laiku, gan naudu. Pievērsiet uzmanību arī biežāk uzdotajiem jautājumiem par apkuri ar sašķidrināto gāzi, tur atradīsiet atbildes uz daudziem ar šo tēmu saistītiem jautājumiem.