1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Gāzes katlu drošība

Iepriekšējā rakstā mēs centāmies iespējami vienkārši un saprotami pastāstīt, kas jāņem vērā, izvēloties mājai apkurei paredzēto gāzes katlu. Taču mēs vienmēr pievēršam lielu uzmanību gāzes apgādes drošībai. Tādēļ šoreiz nolēmām plašāk pastāstīt par to, kā tiek nodrošināta gāzes katlu drošība.

Drošība ir svarīgāka par visu: par ko jādomā pirms katla uzstādīšanas!

Visi modernie, tirgū pieejamie gāzes katli atbilst normām, kas ir noteiktas to ekspluatācijai un ražošanai. Viena no galvenajām gāzes katla darbības īpatnībām ir tā, ka gāzei (apkurei paredzētais kurināmais) ir pilnībā jāsadeg. Pretējā gadījumā, nepilnīgi sadegot, gāze veidos tvana gāzi un kvēpus, kas kaitē apkārtējai videi un, loģiski, var būt bīstami cilvēka veselībai. Vēl jo vairāk, tas var izraisīt apkures sistēmas darbības traucējumus. Tādēļ viens no svarīgākajiem gāzes apkures katla uzstādīšanas nosacījumiem ir tā nodrošināšana ar skābekli, kas ļaus kurināmajam pilnībā sadegt. Daudzi modernie gāzes katli ir aprīkoti ar izplešanās tvertni. Tā ir nepieciešama gadījumos, ja sistēmā palielinās šķidruma apjoms, tās izmēri ir atkarīgi no gāzes katla jaudas un sildšķidruma daudzuma sistēmā. Daži gāzes katli jau ir aprīkoti ar šādu tvertni, citi – nav. Tādēļ, ja tāda nav uzreiz paredzēta, jums pirms uzstādīšanas nāksies sameklēt sistēmai atbilstošu izplešanās tvertni.

Gāzes katla automātika – pārdomāta drošība

Automātiskā gāzes katlu uzņēmumi Viessmann

Tāpat jāuzsver, ka lielākā daļa moderno gāzes katlu ir aprīkoti ar daudz un dažādiem sensoriem, kas palīdz nodrošināt drošu darbu. Vilkmes kontroles sensors kontrolē, vai gāzei ir pietiekama vilkme, vai spiediens nav samazinājies zem pieļaujamās robežas. Ja tas ir noticis, katls automātiski izslēdzas un gāzes padeve tiek pārtraukta. Liesmas kontroles sensors ļauj noteikt, vai darbojas deglis un vai gāze sadeg. Ja deglis pārstāj darboties un vienlaikus gāze turpina plūst, veidojas potenciāli bīstama situācija. Šādā gadījumā sensors bloķē gāzes padevi. 

gāzes iekšā katla

Gadījumā, ja ir atslēgusies elektrība, taču tā ir nepieciešama katla normālai darbībai, automātika pārtrauc gāzes katla darbību. Turklāt modernie gāzes katli ir aprīkoti ar sensoriem, kuri reaģē uz spiediena samazināšanos pašā apkures sistēmā. Šo un citu sensoru darbību nodrošina īpaši ieprogrammēta elektronika. Šis „dators” apstrādā visu sensoru iesūtītos datus un reaģē atbilstoši situācijai.

Drošība sākas no sevis!

Runājot par drošību, jāpiemin arī tāds faktors kā savlaicīga apkalpošana. Neskatoties uz to, ka daudziem gāzes katliem ir pašdiagnostikas funkcija, katli jebkurā gadījumā ir jāapkalpo speciālistiem. Tādējādi var teikt, ka gāzes katls ir drošs agregāts, kuru var droši izmantot ārpilsētas mājas apkures nodrošināšanai. Mūsu nelielā rakstiņa noslēguma īsi pastāstīsim par gāzes katla lietošanas drošības noteikumiem. - Katla apkope ir jāuztic speciālistiem: speciālisti savlaicīgi pārbaudīs, iestatīs atbilstoši ekspluatācijai jūsu mājā un regulāri apsekos. - Ja jūs sajūtat gāzes smaku, nekavējoties ir jābloķē gāzes padeve, jāatver visi logi, nedrīkst lietot nevienu elektroierīci/kontaktligzdu/slēdzi un ir jāizsauc avārijas dienests. - Ja parādās dūmi vai dūmu smaka, ir pilnībā jāatslēdz agregāts, jāatver visi logi un jāizsauc avārijas dienests. Šie vienkāršie noteikumi kopā ar pilnvērtīgām gāzes katla drošības sistēmām ļauj to lietot droši un ilgu laiku.