1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Granulu apkures patiesā cena – granulu slēptās izmaksas

Dzīve privātmājā nereti sniedz priekšrocību pieņemt lēmumus, kurus, dzīvojot, piemēram, daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī, nereti kāds jau ir pasteidzies pieņemt tavā vietā. Viens no šādiem lēmumiem ir par apkures sistēmu, ar kuru izvēlēties savu mājokli aprīkot. Parasti, domājot par apkures sistēmu savai dzīvesvietai, uzmanību pievēršam diviem centrālajiem faktoriem.  

Pirmais faktors, nešaubīgi, ir dažādo apkures veidu pieejamība. Lielākoties, dzīvojot privātmājā pilsētā, piepilsētā vai ciematā ar lielāku iedzīvotāju skaitu, mājoklim būs pieejama klasiskā gāzes apkure. Taču, apzināt gāzes apkures alternatīvas ir vērts gan tad, ja gāzes apkure nav pieejama, gan tad, ja ir. Dažādo alternatīvu klāsts mūsdienās ir pietiekami plašs – līdztekus gāzes apkurei ir iespējams mājokli apsildīt arī ar cieto kurināmo (granulām, malku vai oglēm), ar sašķidrināto gāzi un, atkarībā no atrašanās vietas, arī ar ģeotermisko apkuri. Vairāk par dažādajiem apkures veidiem uzzināsiet mūsu piedāvātajā rakstā “Četru pieejamo apkures sistēmu salīdzinājums”.

Otrs centrālais faktors, tāpat kā teju jebkuru mājoklim nepieciešamu iekārtu vai aprīkojuma izvēlē, arī apkures veida izvēlē ir izmaksas. Taču šajā rakstā vēlamies vērst uzmanību uz to, ka apkures iekārtu izmaksas ne vienmēr aprēķināmas tikai to monetārajā vērtībā. Granulu (un jebkura cita cietā kurināmā) apkure ir tā, kuras ieviešanas un uzturēšanas patiesā cena mērāma plašāk. Kas jāzina par granulu apkuri?

Granulu apkures sistēma

Granulu apkure – lietošana un priekšrocības

Cietais kurināmais, precīzāk, malkas apkure ir pats dabiskākais apkures veids, kuru cilvēce pazīst jau izsenis. Malkas apkure kā primārais apkures veids gan nav vairs tā populārākā metode, taču to nereti izmanto paralēli citam apkures veidam. Viena no privātmājas priekšrocībām ir iespēja tajā ierīkot kamīnu, kurā kurināt malku un pie kura sildīties rudens un ziemas vēsajos vakaros. Taču, kā iespējamu primāro apkures veidu malku ir aizvietojis cits cietais kurināmais – koka granulas.

Granulas ir daudz ērtākas par malku – tās ir ērtāk iegādāties, kā arī daudz vieglāk pārnēsāt, uzglabāt un lietot, nekā malku. Granulas var ilgstoši uzglabāt maisos, kuros tās iegādātas, turklāt tās ir ekoloģiski tīrs produkts – lietojot granulas, nav jāuztraucas par veselībai kaitīgiem izmešiem gaisā. Taču, jāņem vērā, ka degšanas procesā radīsies pelni, tāpēc nāksies regulāri tīrīt skursteni. Skaidrs ir viens – granulu apkurei ir priekšrocības salīdzinājumā ar malkas apkuri, taču, izvēloties šo apkures veidu, ir jāņem vērā arī citi faktori, kuri, var teikt, definē granulu apkures patieso cenu. Kādi ir šie faktori?

Granulu apkures patiesā cena – laiks

Lai gan mums ierasts cenu aprēķināt naudā, teju ikviens piekritīs arī visiem zināmajam teicienam “laiks ir nauda”. Var teikt, ka laiks patiešām ir nauda, bet, atšķirībā no naudas, “izlietu ūdeni nesasmelsi” – zaudētu laiku atgūt nav iespējams. Dzīvei privātmājā ir daudz priekšrocību, taču ikviens privātmājas saimnieks piekritīs – tās uzturēšana prasa daudz lielāku laika un pūliņu ieguldījumu, nekā dzīvoklis. Pašam nāksies rūpēties ne tikai par mājas iekšpuses, bet arī ārpus uzturēšanu, kā arī par dārza apkopšanu, un – par apkures sistēmas uzturēšanu darba kārtībā.

Ja esi izvēlējies ierasto dabasgāzes, vai, piemēram sašķidrinātās gāzes apkuri (vairāk par sašķidrinātās gāzes apkuri un tās ierīkošanu lasiet mūsu sagatavotajā rakstā “Gāzes apgādes sistēmas ierīkošanas process”, īpašas papildus ikdienas rūpes šo sistēmu uzturēšana neprasīs. Sašķidrinātās gāzes apkure ir īpaši ērts risinājums nomaļās vietās, kurās nav pieejama centrālā gāzes apkure, jo pēc ierīkošanas tā ir tikpat ērta un nemanāma kā centrālā apkure. Savukārt, ierīkojot granulu apkures sistēmu, jāņem vērā, ka šīs sistēmas uzturēšanai un siltuma nodrošināšanai mājās būs jāvelta laiks katru dienu.

Apkurinot māju ar granulām, regulāri jānodrošina manuāla granulu padeve apkures katlā, turklāt apkures katliem nepieciešama uzraudzība, un tie ik pēc noteikta intervāla ir jāiztīra. To darīt var aicināt servisa speciālistu, bet, lielākoties, granulu katlu īpašnieki šo apkopi izvēlas veikt paši saviem spēkiem, bet servisā vēršās vien bojājuma gadījumā. Tāpat, prombūtnes laikā būs nepieciešams noorganizēt apkures katla uzturēšanu “pie dzīvības”. Tas var radīt papildu neērtības, jo ne vienmēr atradīsies uzticami kaimiņi, kuriem to palūgt.

Jāņem vērā, ka granulu apkures iekārtas lietošanā un apkopē pavadītais laiks, kurš vienas dienas ietvaros, iespējams, nešķitīs pārlieku ilgs, kopumā tomēr ir vērā ņemams iztērets resurss. Apkures sezonā granulas apkures katlā jāpapildina vidēji divas reizes nedēļā, un šis process katrreiz aizņems 10-15 minūtes. Tāpat reizi nedēļā vai reizi divās nedēļās nepieciešams veikt katla tīrīšanu – tīrīt elementu, kur tiek karsēts ūdens un iztīrīt pelnus. Tas var aizņemt vidēji stundu mēnesī vai vairāk. Arī telpai, kurā atrodas boileris un granulas, protams, nepieciešama tīrīšana. Vidēji boilera lietošana un apkope tādējādi aizņem ne mazāk kā 1820 minūtes jeb 30 stundas gadā.

Mūsdienās, kad daudziem no mums ikdiena paiet stresa pārpilnā skrējienā, laiks, kuru pavadīt atpūšoties kopā ar ģimeni, ir vērtīgāks, nekā jebkad. Ņemot vērā to, cik daudz darba un laika prasa privātmājas uzturēšana, būtu vērts apsvērt, vai granulu apkures sistēmas uzturēšanas laikietilpīgums ir nodeva, kura atmaksāsies. Jo ne visu laiku iespējams pārrēķināt naudas izteiksmē.

Vieta granulu apkures sistēmai

Granulu apkures sistēma aizņem ne tikai papildu laiku, bet arī pietiekami lielu telpu mājā. Apkures katlam visbiežāk tiek atvēlēta vai nu atsevišķa telpa, vai arī tas tiek ierīkots mājas garāžā. Iepazīties ar apkures katlu piedāvājumu var, piemēram, uzņēmuma Grandeg mājaslapā – dažādos apkures katlus izšķir pēc to jaudas diapazona. Tāpat, telpai jābūt vismaz daļēji norobežotai, jo tajā nepieciešams nodrošināt mitruma izolāciju.  

Vieta jāatvēl ne tikai pašam katlam, bet arī granulām, kuras jāuzglabā sausumā. Kurināšanai nepieciešamais granulu daudzums atkarīgs no apsildāmās telpas lieluma. Ja, piemēram, privātmājas kopējā platība ir 150m2, tad tās apkurei mēnesī būs nepieciešams, sākot no 220kg granulu. Taču šie rādītāji dažādu faktoru dēļ var ievērojami atšķirties, un var nākties šādas platības apsildīšanai izmantot līdz pat 1000kg granulu mēnesī.  

Ērtības labad un vairuma atlaides dēļ granulas noteikti velēlēsies iegādāties ik nedēļas, tāpēc, ja vēlies, lai mājvieta ir nodrošināta ar granulām apkurei ilgtermiņā, granulu uzglabāšanai nāksies atvēlēt ievērojamu platību. Kopējā platība, ko aizņems boileris un uzglabātās granulas, būs vismaz 10m2. 

Ja, izvēloties apkures veidu, salīdzini apkures sistēmu izmaksas ilgtermiņā, ir vērts šajā vienādojumā atvēlēt vietu arī kvadrātmetra cenai tavā mājoklī. Viena kvadrātmetra cena reiz 10 – tās ir minimālās papildu monetārās izmaksas, kuras nāksies atvēlēt šī apkures veida ierīkošanai. Tāpēc, ja šo apkures veidu esi plānojis izvēlēties tikai monetārā ietaupījuma dēļ – ir vērts padomāt vēlreiz.

Šo un citus rakstus par dažādiem praktiskiem jautājumiem piedāvā sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkotājs un gāzes tirgotājuzņēmums SIA “Intergaz”. “Intergaz” nāks talkā sašķidrinātās gāzes apkures ierīkošanā mājoklī gan īstermiņam, gan ilgtermiņam – šī izvēle abos gadījumos ir ērta un lietotājam izdevīga!