1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Moduļu mājas Latvijā – to priekšrocības, trūkumi un pieejamība

Ikviens no mums, kurš bijis dzīvesvietas meklējumos, zina, cik laikietilpīgs process tas un cik daudz faktoru jāņem vērā, pieņemot šādu, nozīmīgu lēmumu. Ja vēlies dzīvi dzīvoklī nomainīt pret dzīvi privātmājā, vispirms nāksies rast atbildes uz vairākiem jautājumiem. Ir dažādas iespējas – vari iegādāties māju no tās iepriekšējiem īpašniekiem, atrodot apmierinošu variantu starp daudzajiem pārdošanas sludinājumiem. Ja paveiksies, atradīsi tādu māju, kura platības un iekārtojuma ziņā atbilst Tavām iecerēm un kura, turklāt, ir labā stāvoklī un gatava dzīvošanai. Protams, ja atrodi māju, kura nopietni jāremontē, bet citādi atbilst tam, ko meklē – atrašanās vieta un platība ir optimāla – arī šādu variantu ir vērts apsvērt. 

Ja nevēlies iegādāties māju “ar stāžu”, bet vēlies dzīvot jaunā mājā, kas atbilst visām Tavām prasībām, jāmeklē zemes gabals, kuru iegādāties, un māja jābūvē pašam. Bet (un to apliecinās ikviens, kuram šajā jautājumā ir personīga pieredze) mājas būvēšana nav joka lieta – tas ir laikietilpīgs un darbietilpīgs process, kura laikā visai naivi cerēt, ka viss noritēs tieši pēc plāna – gan laika, gan naudas ieguldījumu ziņā.  

Ne mazāk svarīgi, protams, ir padomāt arī par saviem nerviem – tāpat kā remonts, arī aktīva dalība mājas būvēšanā (pat tad, ja nedari to pats savām rokām vai dari daļēji, iesaiste jebkurā gadījumā būs gana aktīva) noteikti prasīs arī ievērojamus psiholoģiskos resursus no visiem iesaistītajiem. Tāpat jārēķinās ne tikai ar plānotās mājas izmaksām, bet arī ar naudas summu, kuru nāksies iztērēt vēl viena mājokļa uzturēšanā, kamēr tiek būvēta jaunā mājvieta. Protams, tas ir paveicams, un rezultāts noteikti iepriecinās, bet gribas jautāt – vai tomēr nav “izdomāts” kāds vienkāršāks variants? Tā teikt – vilks paēdis, kaza dzīva! 

Moduļu mājas

Vienkāršāks variants pastāv – un to sauc par moduļu mājām! Kas tad īsti ir moduļu mājas, un kāpēc tās pēdējā laikā ieguvušas tādu popularitāti? Moduļu mājas ir tāda tipa būves, kuras parasti sastāv no vairākiem identiskiem posmiem jeb moduļiem. Šāda konstrukcija pēc uzbūves ir daudz vienkāršāka par māju, kura celta no pamatiem “uz augšu”, jo moduļu mājas posmi tiek uzbūvēti atsevišķi un tad, kad katrs no posmiem gatavs, tie tiek “salikti” kopā gluži kā lego konstrukcijas.

Bet droši vien pati iespaidīgākā atšķirība no mājām, kas būvētas ar ierastākām metodem, ir tā, ka uzņēmumi, kuri nodarbojas ar moduļu mājas ražošanu, šīs būves konstruē pašu uzņēmumu ražotnēs, bet mājai paredzētajā vietā nogādā jau gatavos moduļus, kurus tur tikai “saliek” kopā, parasti izmantojot ceļamkrānu. Pats mājas “salikšanas” process ir ļoti ātrs – tas tiek paveikts pāris dienu laikā.

Moduļu māju posmi tiek savienoti vienā kostrukcijā ar starpmoduļu savienojumu palīdzību, un šos posmus iespējams savienot dažādos veidos – citu blakus vai priekšā citam, citu virs cita. Moduļu mājas, tāpat kā tradicionāli būvētas mājas, var tikt būvētas no dažādiem materiāliem, un tās atbilst tikpat augstiem, ja ne augstākiem, būvniecības un drošības standartiem. Tāpat vērts minēt to, ka moduļu mājām nav nekāda sakara ar pārvietojamām konstrukcijām – tās tiek pārvietotas uz īsto atrašanās vietu tikai brīdī pirms moduļu savienošanas gatavā mājā. 


Moduļu māju priekšrocības

Moduļu mājas piedāvā ne vienu vien priekšrocību, salīdzinot ar tradicionāli būvētām mājām. Pirmkārt, no moduļiem sastāvošas mājas posmi tiks uzbūvēti daudz ātrāk, nekā tradicionāli būvēta māja. Ja, būvējot māju ierastajā veidā, sākumā, pirms būvēt māju, nepieciešams atbilstoši ierīkot arī pašu būvlaukumu un izveidot infrastruktūru, moduļu māju gadījumā mājas būvniecība, būvlaukuma ierīkošana un infrastruktūras veidošana norisinās vienlaicīgi, tādējādi ietaupot laiku. Tāpat moduļu mājas posmi tiek uzbūvēti ātrāk, jo vienlaikus iespējams strādāt pie ēkas grīdām, sienām un griestiem. Tradicionālas būves gadījumā, protams, sienas nevar tikt būvētas, pirms pilnībā pabeigta grīda, un griestus var izbūvēt tikai tad, kad jau gatavas sienas. Laiku ekonomē arī laikapstākļu faktors – moduļu māju izgatavošana notiek iekštelpās, tāpēc to neietekmē un neiekavē būvdarbiem nepiemēroti laikapstākļi. Šis faktors palīdz nodrošināties arī pret būvniecībā izmantoto materiālu bojāšanos laikapstākļu ietekmē.

Ar to vien moduļu māju efektivitāte nav izsmelta. Šādu māju būvniecībā ir izteikti samazināts būvaktritumu apjoms un to radītie zaudējumi. Tā dēvējamo būvmateriālu “atgriezumu” apjoms samazināts līdz minimumam moduļu vienkāršības, identiskā plānojuma un darba efektivitātes dēļ. Būvdarbu process ir dabai draudzīgs, jo neatstāj nekādu ietekmi – ne fizisku, ne trokšņa piesārņojumu uz vidi mājas atrašanās vietā. Tāpat mobilās mājas ir fleksiblas, jo tās iespējams “turpināt” arī vēlākos posmos pēc uzstādīšanas – piebūves un augšējie stāvi ir vienkārši un estētiski ieplānojami un piebūvējami. 

Vai moduļu mājām ir trūkumi? 

Vai izklausās pārāk labi, lai būtu patiesi? Arī moduļu mājām ir trūkumi, vai vismaz – aspekti, kurus vērts izsvērt, pirms izdarīt izvēli par labu moduļu mājai. Viens no moduļu māju nosacītajiem trūkumiem saistīts ar to lielumu, vai, precīzāk, ar moduļu izmēriem. Viena moduļa izmērs ir ierobežots, jo katrs no moduļiem ir jātransportē kā vesela vienība. Protams, iespēju robežās moduļu mājas var būt arī lielas, ja tās sastāv no lielāka moduļu skaita, bet atsevišķu moduļu lieluma ierobežojums noteiks arī istabu lielumu. Lielākajā daļā gadījumu – vannas istabu un guļamistabu kontekstā tas, visdrīzāk, neradīs vērā ņemamus ierobežojumus, bet, ja vēlies māju ar īpašu plānojumu, piemēram, lielu dzīvojamo istabu, kas apvienota ar virtuvi, iespējams, nāksies plānus nedaudz mainīt. 

Moduļu mājas Latvijā

Latvijā darbojas vairāki uzņēmumi, kuri piedāvā moduļu māju būvēšanu un uzstādīšanu. Uzņēmums Byko-Lat, piemēram, piedāvā koka elementu moduļu mājas, un nodrošina ne tikai būves inženiertehnisko risināju izstrādi un ēkas konstrukcijas ražošanu, bet, kā ierasts moduļu mājām, arī elementu piegādi, montāžu un ārējās apdares darbus. Byko-Lat piedāvājumā ir atsevišķas modulāras vienības (stand-alone), kuras lieliski noderēs gan kā papildu dzīvojamā vai saimniecības platība esošai mājvietai, gan kā atsevišķi aprīkots brīvdienu namiņš pie jūras, kalnos vai citviet. 

Tāpat uzņēmums piedāvā arī lielāka mēroga modulārās mājas, kas izgatavotas no savienotiem moduļiem (multi-connected) – uzņēmums mājai paredzētajā atrašanās vietā nogādās jau līdz 95% pabeigtu projektu, kuru uz vietas “savienos”. Moduļu mājas piedāvā arī SIA OSTBY, kuru pakalpojumi pieejami ne tikai privātpersonām, bet arī uzņēmumiem, kuri plašā mērogā nodarbojas ar nekustamo īpašumu attīstīšanu. 

Moduļu mājas patiešām iegūst aizvien plašāku popularitāti ne tikai citviet pasaulē, bet arī Latvijā. Tās var redzēt daudzviet – gan privātos zemes īpašumos, gan, piemēram, tik populārajā Pierīgā esošajā un nepārtraukti “augošajā” projektā Salienā. Saliena ir nekustamo īpašumu uzņēmuma attīstīta mini-pilsētiņa, kurā dzīvesvietu var izvēlēties saskaņā ar trīs modeļu piedāvājumiem: pieejami dzīvokļi modernās, mazstāvu apbūves dzīvokļu mājās, nopērkami zemes gabali, uz kuriem iespējams būvēt privātmāju pēc paša izvēlēta projekta, kā arī iespējams iegādāties ekoloģiskās moduļu mājas (Eco House), kuru būvi nodrošina jau pieminētais uzņēmums OSTBY. Salienas projekta ietvaros moduļu mājas projektu iespējams realizēt sešu mēnešu laikā, turklāt šādas mājas cena praktiski neatšķiras – ekoloģisko moduļu māju kopā ar zemes īpašumu Salienā var iegādāties, sākot no 160 500 eiro. Cena, protams, atkarīga no mājas un arī zemes īpašuma lieluma, un, lai uzzinātu vairāk par konkrēta projekta izmaksām, ieteicams ar uzņēmumu sazināties tieši. 

Neatkarīgi no tā, vai izvēlēsies savu moduļu māju būvēt vai, pareizāk sakot, “salikt kopā” tādās labi aprīkotās un attīstītās pilsētiņās kā Saliena ar lielisku infrastruktūru, vai, gluži pretēji, jūras krastā vai kalna pakājē, zini – tas ir iespējams! Privātmāja tālāk no civilizācijas vairs nenozīmē neērtības, jo mājoklī iespējams izmantot ērtu alternatīvas apures sistēmu - sašķidrinātās gāzes apkuri. Kad būs pienācis laiks domāt par gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu mājās, atceries – SIA “Intergaz” piedāvā pilnu pakalpojumu klāstu sistēmas ierīkošanai: projektēšanu, projekta saskaņošanu, gāzes apgādes sistēmas ierīkošanu, kā arī turpmāku sistēmas tehnisko apkalpošanu!

Intergaz klientu atsauksmes