1804 Bezmaksas tālrunis
Uzdot jautājumu
Mēs jums atbildēsim 3 stundu laikā

Apkures kalkulatori: vai varam paļauties uz godīgu aprēķinu?

Viens no būtiskākajiem faktoriem, izvēloties savam mājoklim piemērotāko apkures sistēmu, nešaubīgi, ir apkures izmaksas. Mūsdienās pieejamas daudzas alternatīvas centrālajai dabasgāzes apkurei, kura, turklāt, nav pieejama visur Latvijā, bet gan tikai pietiekami blīvi apdzīvotās vietās. Tiem, kuru mājokļiem nav piekļuves centrālajai dabasgāzes maģistrālei, ir iespēja izvēlēties starp dažādiem citiem apkures veidiem – sašķidrinātās gāzes apkuri, cietā kurināmā apkuri ar koksnes granulām, oglēm vai malku, elektrisko apkuri, dīzeļdegvielas apkuri un ģeotermālo apkuri.

Lai veiktu pienācīgu apkures aprēķinu, pirms izvēlēties par labu kādam no šiem apkures veidiem, jāapzina gan sistēmas ierīkošanas un uzturēšanas cena, gan, protams, faktiskā patērētās apkures cena konkrētā laika nogrieznī. Šo dažādo apkures veidu cenu piedāvā noteikt un salīdzināt dažādi tiešsaistē pieejamie apkures kalkulatori, ievadot tajos informāciju par apsildāmās ēkas platību, griestu augstumu un ēkas nosiltinātības pakāpi. Taču būtisks faktors, kurš jāņem vērā, izmantojot konkrētu apkures kalkulatoru, ir tas, ka šos rīkus, lielākoties, nodrošina uzņēmumi, kuri pārdod un ierīko konkrētas apkures iekārtas un kurināmo. Kā iegūt drošticamu apkures izmaksu aprēķinu? Šajā rakstā salīdzināsim dažādo Latvijā pieejamo apkures izmaksu kalkulatoru rādītājus, lai izvērtētu to uzticamību, kā arī piedāvāsim salīdzinājumam uzņēmuma Intergaz klientu faktiskos patēriņa datus.

Online apkures kalkulators
Apkures kalkulators

Apkures izmaksu kalkulatori – kam uzticēties?

Par teorētisko atskaites punktu ikreiz izmantojot vidēji nosiltinātu 120m2 lielu ēku ar 3 metrus augstiem griestiem, izmēģinājām četrus Latvijā populārākos apkures izmaksu kalkulatorus (pārbaudīt mūsu iegūtos rezultātus var jebkurš lasītājs, atverot Google pārlūkprogrammu un meklēšanā ievadot “apkures kalkulatori” vai “apkures kalkulatori Latvijā”), un salīdzinājām to piedāvātos rezultātus dažādiem kurināmajiem kategorijā “kurināmā izmaksas sezonā”.

SIA Commodus - Online apkures kalkulators

Kā pirmo izmēģinājām apkures katlu un siltumsūkņu ražotājuzņēmumu SIA Commodus apkures kalkulatoru, tāpat kā ikreiz, norādot parametrus 120m2 platība, 3m griestu augstums un vidēji nosiltināta ēka. Commodus rezultātos:

Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "Commodus" rezultātiem - 01.07.2020.
Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "Commodus" rezultātiem - 01.07.2020.

SIA Energo Optimus - Online apkures kalkulators

Siltumsūkņu uzstādītājuzņēmums Energo Optimus apkures izmaksu kalkulators, savukārt, piedāvāja šādus rezultātus:

Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "Energo Optimus" rezultātiem - 01.07.2020.
Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "Energo Optimus" rezultātiem - 01.07.2020.

SIA "MITSC" - Online apkures kalkulators

Dažādu apkures katlu piegādātājuzņēmums SIA MITSC piedāvāja apkures izmaksu kalkulatora rezultātus (šī uzņēmuma apkures izmaksu kalkulators gan piedāvāja tikai rādītājus labi vai slikti nosiltinātai ēkai):

Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "MITSC" rezultātiem - 01.07.2020.
Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "MITSC" rezultātiem - 01.07.2020.

SIA "SILTUMTEHNOLOĢIJU DARBNĪCA" - Online apkures kalkulators

Visbeidzot, izmēģinājām arī SIA SILTUMTEHNOLOĢIJU DARBNĪCA piedāvāto apkures izmaksu kalkulatoru, kurš, ievadot identiskus parametrus, piedāvāja šādus rezultātus: 

Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "SILTUMTEHNOLOĢIJU DARBNĪCA" rezultātiem - 01.07.2020.
Grafiks ar tiešsaistes apkures kalkulatora SIA "SILTUMTEHNOLOĢIJU DARBNĪCA" rezultātiem - 01.07.2020.

(!!!) Sākotnējos datus, kas iegūti no iepriekš minētajiem tiešsaistes apkures kalkulatoriem, var lejupielādēt šeit.

Teorētiski pieņēmumi un faktiski dati

Ņemot vērā, cik atšķirīgus rezultātus identiskiem parametriem piedāvā dažādo uzņēmumu apkures izmaksas kalkulatori, jājautā – kam uzticēties? Tāpat, visdrīzāk prātā ienāks arī jautājums – ar kuru apkures sistēmas veidu saistītās izmaksas konkrētie uzņēmumi vēlas atspoguļot kā optimālas un ar kuru – kā finansiāli neizdevīgas?  

Vēloties esošajiem un potenciālajiem klientiem piedāvāt objektīvu ieskatu sašķidrinātās gāzes sezonālajās izmaksās, SIA "Intergaz" apkopoja faktiskos 75 uzņēmuma klientu sašķidrinātās gāzes patēriņa datus 2019.gadā par kritērijiem ņemot tos pašus, kuri tikai izmantoti tiešsaistes apkures izmaksu kalkulatoru izmēģināšanā. Šie faktiskie klientu dati atklāja, ka vidēji 120m2 mājokļa apsildīšanai gadā tika patērēti 491,85m3 gāzes, kuras cena kubikmetrā ir 1,75 eiro, tādējādi kopsumma par sašķidrināto gāzi sezonā vidēji ir tikai 859 eiro!

Salīdzinot faktiskos īstu sašķidrinātās gāzes apkures sistēmas klientu patēriņa datus ar tiešsaistē pieejamajiem populārākajiem apkures kalkulatoriem (tie norādīja šādas summas par sašķidrināto gāzi sezonā: 2925,80 eiro, 3230,57 eiro, 1341,82 eiro un 2228,54 eiro, kuru vidējais rādītājs, apkopojot visu četru kalkulatoru piedāvātās summas ir 2431,68 eiro), ir teju trīs reizes zemāks!  

Ko varam secināt?

Pirmkārt, savstarpēji salīdzinot dažādo apkures izmaksu kalkulatoru rādītājus dažādiem apkures veidiem, redzams, ka piedāvātie rādītāji vērā ņemami atšķiras – viena uzņēmuma kalkulators, piemēram, norāda, ka sašķidrinātās gāzes sezonas cena ir 2925,80 eiro, kamēr otra kalkulators sola, ka izmaksas būs vairāk kā divreiz lētākas - 1341,82 eiro. Tādējādi var secināt, ka šie automātiskie apkures kalkulatori ir pietiekami neprecīzi, tāpēc bez papildu informācijas balstīt uz to rādītājiem apkures sistēmas izvēli nebūtu ieteicams.

Tāpat, salīdzinot šo apkures kalkulatoru vidējos rādītājus, kuri attiecas uz sašķidrinātās gāzes apkuri, ar uzņēmumam Intergaz pieejamajiem faktiskajiem klientu patēriņa datiem (identiskos parametros ar apkures kalkulatoru aprēķinos ievadītajiem), var novērot milzīgu – teju trīskāršu cenas atšķirību. Tādējādi var secināt arī, ka, visdrīzāk, šajos kalkulatoros piedāvātie aprēķini cenšas alternatīvas apkures sistēmas prezentēt kā daudz izdevīgākas – atkarībā no kalkulatoru piedāvājošā uzņēmuma specifikas.

Jāpiebilst gan, ka 2019. gada ziemas sezonā bija salīdzinoši silta, taču, jebkurā gadījumā, neliela temperatūras atšķirība nekādi nevarētu rezultēties teju trīskāršā vidējā patēriņa pārrēķinā. Gāzes patēriņš ir atkarīgs no dažādiem faktoriem – ārējās temperatūras, cilvēku skaita apsildāmajā mājoklī, mājokļa nosiltinātības pakāpes, griestu augstuma telpās un logu lieluma un skaita. Patēriņš var atšķirties, ja mājā dzīvo, piemēram, divi pieaugušie un viens bērns, vai arī divi pieaugušie un četri bērni, kā arī tad, ja mājā, piemēram, ir liels stiklotu sienu īpatsvars vai netipisks griestu augstums.

Taču arī tad, ja sašķidrinātās gāzes apkures cena nav viszemākā, ir būtiski ņemt vērā arī citus kritērijus, uz kuriem balstoties, pieņemam lēmumu par konkrētas apkures sistēmas izvēli. Sašķidrinātās gāzes apkure ir ērta un automātiska – pēc sākotnējās sistēmas ierīkošanas mājokļa iemītniekiem par sistēmas uzturēšanu vispār nav jādomā, turklāt ir iespēja ērti noregulēt temperatūru, atkarībā no dienas laika un vajadzībām. Arī laiks un enerģija ir resursi, tāpat kā nauda – cietais kurināmais, iespējams, izmaksā nedaudz lētāk par sašķidrināto gāzi, taču jāņem vērā arī laiks, kas pavadīts kurinot un tīrot apkures katlu un telpas, kā arī telpa, kuru mājā aizņem apkures katls.

SIA "Intergaz" - Privātmāju gāzes apgādes sistēmu projektēšana un montāža visā Latvijā
SIA "Intergaz" - Privātmāju gāzes apgādes sistēmu projektēšana un montāža visā Latvijā

Šo un citus rakstus par dažādiem praktiskiem jautājumiem – gan par sašķidrināto gāzes sistēmu ierīkošanu, lietošanu un priekšrocībām uzņēmiem, gan individuāliem klientiem piedāvā sašķidrinātās gāzes apgādes sistēmu ierīkotājs un gāzes tirgotājuzņēmums SIA “Intergaz”.