Mūsdienās ir pieejamas vairākas dabasgāzei alternatīvas apkures sistēmas:
- Malkas apkure
- Koksnes granulu apkure
- Elektriskā apkure
- Sašķidrinātās gāzes apkure (ar gāzes baloniem vai gāzes tvertni)
- Ģeotermālā apkure
- Dīzeļdegviela
Dabasgāze ir viens no visērtākajiem, ekonomiski izdevīgākajiem un ekoloģiski tīrākajiem apkures veidiem.
Problēma ar piekļuvi dabasgāzes apkurei rodas tad, ja mājvieta atrodas vietā, kas ir salīdzinoši tālu no dabasgāzes centrālās maģistrāles. Gāzes pievilkšana nomaļākā vietā ir dārga, turklāt, visbiežāk šādos gadījumos būs jāgaida salīdzinoši ilgs laiks, kamēr māja centrālajai maģistrālei tiks pieslēgta. Lai izveidotu jaunu pieslēgumu, jāizstrādā projekts, un tas prasa salīdzinoši lielas finanšu investīcijas arī no uzņēmuma, kurš apsaimnieko maģistrāli.
Šī iemesla dēļ apsaimniekotājuzņēmums individuāli izskata katru pieslēguma pieprasījumu jau cauruļu pievienošanai, un pēc aprēķinu veikšanas nolemj, vai gāzes vadu pievilkt konkrētajā īpašumā ir finansiāli izdevīgi.
Tāpēc visbiežāk iesniegumu par dabasgāzes pieslēguma veikšanu un cauruļu ievilkšanu konkrētā teritorijā raksta vairāki privātmāju īpašnieki, kuri dzīvo blakus, vai arī iesniedz iesniegumu tā ciemata vārdā, kurā dzīvo un kas ieinteresēts pieslēguma iegūšanā.
Šajā gadījumā centrālās maģistrāles atzara kopējā vērtība tiek dalīta ar to māju skaitu, kuras pieteikušās pieslēguma veikšanai, un tad māju īpašnieki var nolemt, vai investēt projektā, vai nē.Ņemot vērā, ka šajā procesā var paiet ilgs laiks, līdz brīdim, kamēr mājai tiks pieslēgta dabasgāzes apkure, jārod cits risinājums tam, kā mājokli šajā laika posmā apkurināt.
Šis lēmums par pagaidu apkures veidu var būt pat sarežģītāks, nekā lēmums par patstāvīgo apkuri, jo, aprēķināt finansiālo ieguldījumu un citus saistītos procesus, jāņem vērā, ka pēc mājokļa pieslēgšanas dabasgāzes maģistrālei, pagaidu apkures sistēma kļūs lieka.
Kā izvēlēties?